Zdravé město a MA21 - Pozvánka - HODINA ZEMĚ - 27.3.2021, 20:30-21:30 h

Pozvánka - HODINA ZEMĚ - 27.3.2021, 20:30-21:30 h 1

Zdravé město vás zve na celosvětový happening na podporu ochrany životního prostředí a klimatu s názvem Hodina Země 2021 (www.hodinazeme.cz), která se bude konat i v době přetrvávající pandemie covidu-19, převážně online v sobotu 27. března 2021 od 20.30 do 21.30 h.

Připojte se k letošní Hodině Země (WWW.HODINAZEME.CZ), zhasněte na jednu hodinu světla a dejte tak najevo, že vám záleží na ochraně klimatu. Přihlaste se jako jednotlivec, firma či památka....https://hodinazeme.cz/prihlaska

Město Dačice podpoří akci zhasnutím světel u:

- Mariánského sloupu na Havlíčkově náměstí

- kostela sv. Vavřince

- pomníku na Palackého náměstí

- kláštera řádu Bosých karmelitek a kostela sv. A. Paduánského

Hodina samozřejmě nestačí, hodinou to pouze začíná. Vyzýváme vás proto, abyste si stanovili i vy svůj klimatický závazek. Tím může být přechod na obnovitelné zdroje energie, či snižování uhlíkové stopy v domácnosti. Pro jednotlivce je nachystaná nabídka dobrovolných klimatických závazků, ze kterých si můžete vybrat, nebo si stanovit klimatický závazek vlastní.

CO JE HODINA ZEMĚ?

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice.

Klimatický systém Země se razantně mění a dopady pociťujeme stále více i u nás doma. Abychom odvrátili největší problémy, musíme výrazně proměnit naše chování a fungování celé společnosti. Potřebujeme skutečně začít šetřit s energiemi, větší podíl energie získávat z obnovitelných zdrojů a skončit s pálením fosilních paliv, které ke změně klimatu přispívají nejvíc. Protože část času na zlepšení jsme už ztratili, musíme naše domovy připravit na častější povodně, sucha nebo letní vlny vedra, které změna klimatu přináší.

Změna klimatu se dotkne nás všech a k odvrácení jejich nejhorších dopadů musíme svým dílem přispět všichni. Alespoň symbolicky to můžeme udělat právě na Hodinu Země, kdy na šedesát minut zhasneme byty, domy, památky a firmy.

Sami jako jednotlivci změnu klimatu odvrátit nedokážeme. Musíme se spojit na úrovni jednotlivých obcí nebo měst a hledat řešení, jak naše domovy ochránit před extrémy počasí, a jak snížit emise skleníkových plynů, které jsou příčinou změny klimatu.

Právě teď nastal čas, aby se i Česko začalo měnit, pokud chceme skutečně udržet oteplování planety v alespoň relativně bezpečných mantinelech.

Klima jsme už změnili, teď se pojďme změnit my. Připojte se klidně i symbolicky. I v době celosvětové krize nepřestávejme na klima myslet.

Více na WWW.HODINAZEME.CZ

Datum vložení: 23. 3. 2021 14:28