Město Dačice - Zjednodušená verze stránek
Nastavení velikosti písma
+

Aktuality - Upozornění pro vlastníky vozidel v depozitu: po 3 letech hrozí skartace registračních značek

ilustrační obrázek

Městský úřad Dačice, odbor dopravy upozorňuje vlastníky silničních vozidel, která jsou dlouhodobě vyřazena z provozu (uložena v depozitu), že od 1. března 2026 začíná skartace registračních značek u vozidel, která budou v depozitu déle než 3 po sobě jdoucí roky.

Toto opatření, které má za cíl uvolnit přeplněné sklady úřadů, se začne týkat aut vyřazených z provozu před 1. 3. 2023. Vztahuje se na všechny registrační značky, které jsou do depozitů ukládány, a pro které vlastník vozidla vyřazeného z provozu dosud nepožádal o zachování.

Tato povinnost vyplývá přímo ze zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Co to v praxi znamená?

Pokud je vozidlo vyřazeno z provozu déle než 3 roky, a vlastník v této lhůtě nepožádá o zachování registrační značky, původní registrační značky a osvědčení o registraci vozidla budou skartovány.

Při následném ukončení vyřazení z provozu (ukončení depozitu) budou vydány nové tabulky registrační značky a bude vydáno nové osvědčení o registraci vozidla.

Jak se skartaci registrační značky vyhnout?

Jedinou možností, jak si zachovat původní registrační značku, je:

  • podat žádost o zachování registrační značky ještě před uplynutím tříleté lhůty vyřazení vozidla z provozu.

Za podání žádosti o zachování registrační značky je stanoven správní poplatek ve výši 200 Kč.

Pokud tak vlastník neučiní včas, zákon neumožňuje registrační značku dodatečně zachovat.

V Dačicích je v současné době přes 1200 vozidel vyřazených z provozu (v depozitu).

Datum vložení: 11. 2. 2026 13:18
Datum poslední aktualizace: 11. 2. 2026 14:42