UKRYTÍ OBYVATELSTVA
Ukrytí obyvatelstva je využití úkrytů a jiných vhodných prostorů k ochraně obyvatelstva před účinky světelného a tepelného záření, pronikavé radiace, kontaminace radioaktivním prachem, chemickými nebo biologickými látkami a proti tlakovým účinkům zbraní hromadného ničení. K tomuto účelu se využívají improvizované nebo stálé úkryty.
A. Improvizované ukrytí
Improvizovaného ukrytí se využívá v mírové době při velkých havárií s rizikem kontaminace nebezpečnými látkami, proti účinku pronikavé radiace nebo při živelných pohromách. Ačkoli ve všech případech slouží k ukrytí uzavřená místnost v budově s možností poslechu televizního nebo rozhlasového vysílání, výběr této místnosti má svá specifika v závislosti na druhu mimořádné události.
- Únik nebezpečných látek - místnost by se měla nacházet nejlépe ve vyšších patrech a na odvrácené straně od místa nehody. Většina nebezpečných látek je totiž těžší než vzduch a proto se drží při zemi. Nebezpečné chemické látky lehčí než vzduch jsou vesměs prchavé a tedy v terénu málo stálé. Není proto příliš pravděpodobné, že proniknou zavřenými okny ve vyšších patrech.
- Únik radioaktivních látek a ionizujícího záření, nebezpečí při nepřátelském leteckém útoku konvenčními zbraněmi - místnost by se měla nacházet nejlépe ve středové, suterénní nebo sklepní části domu s minimálním počtem oken, dveří a jiných větracích otvorů.
- Živelná pohroma – v případě ohrožení, které způsobuje tlakovou vlnu s následkem mechanického poškození staveb (větrná smršť, výbuch apod.), je vhodné ukrytí ve sklepních nebo přízemních prostorách budov.
Všeobecné zásady pro bezpečné ukrytí obyvatelstva:
- nepřibližovat se k místu havárie - v místě havárie je koncentrace nebezpečné chemické látky vždy nejvyšší, a tedy nejnebezpečnější;
- vyhledat vhodný úkryt podle charakteru ohrožení (odkaz – text improvizované ukrytí);
- místnost utěsnit a izolovat - utěsnit veškerou ventilaci v bytě, jako klimatizaci, větrací systémy, topidla, digestoře, světlíky a také sebemenší otvory;
- připravit si prostředky improvizované ochrany nebo prostředky individuální ochrany (odkaz – dokument);
- provádět nebo připravit se na částečnou dekontaminaci - účelné je připravit si zásobu vody k omývání těla. Vhodná je i příprava dezinfekčních nebo neutralizačních roztoků např. k ošetření očí (borovou vodu apod.);
- poslech rozhlasu a televize;
- netelefonovat a neblokovat tak síť;
- respektovat pokyny a nařízení složek IZS;
- vyvarovat se větší fyzické námahy;
- varování sousedů;
- připravit se na evakuaci v četně přípravy evakuačního zavazadla(odkaz – dokument)
Improvizované ukrytí navazuje na varování obyvatelstva (odkaz - dokument) a může být doplněno o improvizovanou ochranu dýchacích cest a povrchu těla. (odkaz - dokument) V případě nutnosti může dojít i na evakuaci (odkaz - dokument) z ohrožené oblasti.
B. Stálé úkryty
Stálé úkryty se využívají k ochraně obyvatelstva před účinky zbraní hromadného ničení v případě STAVU OHROŽENÍ STÁTU A VÁLEČNÉHO STAVU. Tyto úkryty nelze využít při mimořádných událostech a krizových situacích nevojenského charakteru z důvodu jejich nerovnoměrného rozmístění a doby potřebné k jejich zpohotovení.
Stálé úkryty jsou tvořeny trvalými ochrannými prostory v podzemní části staveb nebo stavba samostatně stojící. Většina stálých úkrytů, které máme v dnešní době k dispozici, byla budována v 50. až 80. letech minulého století.
Do kategorie stálých úkrytů patří:
- stálé tlakově neodolné úkryty,
- stálé tlakově odolné úkryty,
- ochranné systémy podzemních dopravních staveb.