Pondělí: 8:00 - 17:00
Středa: 8:00 - 17:00
Pátek: 8:00 - 14:00
Při vzniku mimořádné události nebo krizového stavu mohou být bezprostředně ohroženy životy, zdraví, majetek či životní prostředí tudíž je varování obyvatelstva základním prvkem ochrany obyvatelstva. K varování obyvatelstva jsou využívány zejména akustické signály (sirény) a verbální informace (místní rozhlas, média apod.).
A. Prvky používané pro varování obyvatelstva:
B. Typy signálů
Jednotný systém varování a vyrozumění využívá tří signálů, z nichž pouze jeden je varovný.
Obyvatelstvo je v případě hrozby nebo vzniku mimořádné události v jakoukoli denní i noční dobu varováno především prostřednictvím varovného signálu „Všeobecná výstraha“.
Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech.
U elektronických sirén po tomto signálu bezprostředně následuje mluvená tísňová informace, kterou se obyvatelstvu sdělují údaje o možnosti vzniku nebo již nastalé mimořádné události a opatření k ochraně obyvatelstva.
Obyvatelstvo může být následně informováno i sdělovacími prostředky (rozhlasem, televizí, místním rozhlasem), popř. vozidly složek integrovaného záchranného systému.
Po zaznění tohoto signálu dbejte zásad Co dělat když zazní varovný signál (140.23 kB)
Dalším signálem (nikoliv varovným), který sirény mohou vysílat je „Požární poplach“, který slouží ke svolání jednotek požární ochrany. Tento signál je vyhlašován jednou přerušovaným tónem sirény po dobu 1 minuty, u elektronické sirény napodobuje zvuky trubky HÓ-ŘÍ, HÓ-ŘÍ.
Vzhledem k tomu, že „Požární poplach“ není varovným signálem, doporučuje se zjistit, zda nejste bezprostředně ohroženi ohlašovaným požárem nebo jinou mimořádná událost. Pokud vás neohrožuje, zachovejte klid a vyčkejte případných pokynů zasahujících složek.
První středu v měsíci probíhá na celém území České republiky akustická zkouška provozuschopnosti celého systému varování. Ve 12:00 hodin se sirény rozezní zkušebním nepřerušovaným tónem po dobu 140 sekund, u elektronických sirén zazní doplňková verbální informace: „Zkouška sirén.“
Akustickou zkouškou se ověřuje funkčnost sytému a slyšitelnost sirén. V případě, že sirénu v místě svého bydliště neslyšíte nebo je verbální informace nesrozumitelná, nahlaste tuto skutečnost na městském úřadě nebo na Hasičský záchranný sbor.
C. Co dělat, když zazní varovný signál
Okamžitě si najděte vhodný improvizovaný úkryt, a to i v případě, že zrovna jedete autem.
Dbejte základních pravidel improvizovaného ukrytí:
Otvory pod dveřmi, okenní rány i ventilační otvory utěsněte izolační páskou, dekou nebo vlastním oblečením.
Snažte se získat informace ohledně charakteru ohrožení pomocí televize, rádia, mobilního telefonu.
D. Obecné zásady chování po varování o vzniku mimořádné události
Krajířova 27/I, 380 13 Dačice
tel. ústředna +420 384 401 211
IČ: 00246476 DIČ: CZ00246476
Č.ú.: 0603143369/0800
ID datové schránky: s5ebypd
Povodí Moravy: