Dačice
Město, které dalo
světu kostkový cukr.

Komunitní prostor na horním náměstí (Hradecká brána)

Ozelenění západní části prašného prostoru na konci horního náměstí na místě bývalého hotelu U zlatého kříže nebo v místech tzv. Hradecké brány. A jeho komunitního využití: komunitní zahrada, městský mobiliář, lokální tržiště.

Realizovatelné

Odůvodnění: Předmětem by bylo ozelenění západní části desítky let nevyužité prašné plochy po zboření budov, nyní 7 let využíváno pro volné stání aut. Znamenalo by to prozatím výsadbu několika stromů a keřů kvůli zastínění. Dále malou komunitní/užitkovou zahradu s truhlíky (vyvýšené záhony), ze začátku s nenáročnými plodinami, nato navazující oplocení živým plotem a přístřešek s posezením (+ lavičky,koše,cykloboxy…). Dále počítáno s 2 stánky pro malé kryté lokální tržiště.

Popis: Komunitní prostor na horním náměstí (Hradecká brána)
Úprava prašného prostoru na místě bývalého hotelu U zlatého kříže nebo v místech tzv. Hradecké brány. Část parcely v k.ú. Dačice, 488 – ostatní plocha/jiná plocha. Desítky let nevyužitá plocha po zboření budov, nyní cca 7 let využívána pro volné stání aut.
V rámci 1. pokusného ročníku tzv. participativního rozpočtu by se jednalo jen o úpravu části tohoto prostoru. Předmětem by bylo ozelenění západní části tohoto prostoru. Znamenalo by to prozatím výsadbu 2-3 ovocných stromů (jabloň, hrušeň, višeň) a 2-3 dalších listnatých stromů kvůli zastínění (akát, katalpa,…). Dále malou komunitní/užitkovou zahradu 3-4 ks truhlíků (vyvýšených záhonů), ze začátku s nenáročnými plodinami (rybíz, šnitlink, různé bylinky…) nato navazující oplocení živým plotem a přístřešek s posezením. Vzhledem k současnému občasnému využití prostoru pro tržní prodej ovoce/zeleniny je počítáno s 1-2 stánky pro malé kryté lokální tržiště. Voda z přístřešku a ze stánků by se zachytávala do nádrže.
Tato část projektu by mohla navazovat na širší využití tohoto prostoru a z neprodyšné plochy udělat vsakovací: osazení keřů na oddělení nejen hluku ze silnice, zasazení více stromů pro zastínění parkovacích stání. V návaznosti na parkování dodělat městský mobiliář (lavičky, odpadkové koše, uzamykatelné cykloboxy, el. nabíječka, boxy pro zásilkovny…). A v neposlední řadě zlepšit dopravní obslužnost města nahrazením 2 pouze výstupních autobusových zastávek bez vybočení (Hradecká a Havlíčkovo nám.), jednou nástupní i výstupní autobusovou zastávkou rozšířením z Hradecké ulice (jak pro linkové, tak zájezdové autobusy) v prostoru tzv. Hradecké brány.

hradecka brana hradecka brana truhliky

Odhadované náklady: 200.000 Kč

Podrobný rozpočet (60.97 kB)

Umístění: Západní část parcely v k.ú. Dačice, 488 – ostatní plocha/jiná plocha

Posouzení realizovatelnosti:

Nutno řešit globálně, zpracovat projekt. Přesunutí zastávky by bylo na vyjádření Odboru dopravy, PČR,...

Odbor správy majetku, Technické služby Dačice

06/2021 Zjistit informace ke spolupráci s místními školami - výroba vyvýšených záhonů a jejich údržba, výroba přístřešku pro prodejce zeleniny, výsadba zeleně a jejich údržba.

Navrhovatel

07/2021 Školy jsou ochotny se zapojit do realizace tohoto projektu, ať už se jedná o záhony nebo pergolu, příp. lavičky. Mají nějaké podmínky a spoustu otázek.

navrhovatel

Městský úřad