Pondělí: 8:00 - 17:00
Středa: 8:00 - 17:00
Pátek: 8:00 - 14:00
20. a 21. září 2024
Právní předpisy:
Okrsková volební komise (dále jen „komise“) bude mít k dispozici ve volební místnosti:
Volby do zastupitelstev krajů
Poslední volby do zastupitelstev krajů se konaly v říjnu 2020. Funkční období zastupitelů kraje je čtyřleté.
V Jihočeském kraji se tyto volby uskuteční ve všech 623 obcích, ve kterých je celkem 1 257 okrsků.
Volby se uskuteční v jednom termínu, a to v pátek 20. 9. 2024 od 14:00 hodin do 22:00 hodin a v sobotu 21. 9. 2024 od 8:00 hodin do 14:00 hodin.
Právo volit
Kdo může volit, kdo je oprávněným voličem?
Právo volit do zastupitelstva kraje má státní občan ČR, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let a je přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu kraje. Pokud volič dosáhne věku 18 let až druhý den voleb, tj. v sobotu, může volit už v pátek.
Překážky ve výkonu volebního práva
Na straně voliče mohou nastat překážky volebního práva, pro které nemůže své právo volit uskutečnit. Tyto překážky jsou čtyři:
Volební orgány
Volební orgány jsou orgány, které zabezpečují na různých úrovních volby. Jedním z nejdůležitějších volebních orgánů je:
OKRSKOVÁ VOLEBNÍ KOMISE
Její úkoly jsou:
Kdo může být členem okrskové volební komise?
Může to být pouze státní občan ČR, který
a) v den složení slibu dosáhl věku nejméně 18 let,
b) u něhož nenastala překážka výkonu volebního práva,
b) který není kandidátem pro volby do zastupitelstva kraje, pro který je OVK vytvořena.
Kdy vzniká členství v komisi?
Členství v komisi vzniká složením předepsaného slibu, který členové skládají na prvním zasedání komise. Na prvním zasedání se také z přítomných členů losuje (nehlasuje se!!!) předseda a místopředseda komise. Členové obdrží na prvním zasedání (nejpozději před zahájením hlasování) průkazy členů, které musí mít u sebe při hlasování ve volební místnosti.
Ve volební místnosti v průběhu hlasování bude u každého člena OVK uvedeno jméno, příjmení, funkce v OVK a údaj o tom, zda jej delegovala politická strana, politické hnutí nebo koalice anebo ho jmenoval starosta.
Kdy členství v komisi zaniká?
Členství zaniká:
Počet členů komise
Minimální počet členů komise stanovil starosta obce s přihlédnutím k počtu voličů. Počet členů komise, včetně zapisovatele nemůže podle zákona o volbách do zastupitelstva krajů být nižší než 6. Tam, kde je v okrsku zapsáno méně jak 300 voličů může být komise 4 členná.
Poklesne-li stanovený počet členů komise pod minimum (stanovil starosta – viz výše).
Komise o tom musí neprodleně informovat starostu obce a ten musí učinit patřičná opatření k doplnění komise, tak aby byl naplněn minimální počet členů komise. Může nastat situace, že se v den voleb nedostaví některý z členů komise, jeho členství v komisi zaniká až po dvou hodinách jeho nepřítomnosti. Opět musí být o této skutečnosti neprodleně informován starosta.
Zapisovatel
Zapisovatel je členem komise (proto se započítává do minimálního počtu členů komise stanoveného starostou). Zapisovateli je přiznáno právo hlasovat.
Jak komise hlasuje?
Komise je schopná se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jejích členů. Usnesení je přijato, vyslovila-li se pro ně nadpoloviční většina přítomných členů.
VOLEBNÍ MÍSTNOST - vybavena podle zákona
- za vybavení volební místnosti odpovídá obecní úřad
Na objektu, ve kterém se nachází volební místnost musí být vyvěšena vlajka ČR.
Vybavení volební místnosti
Ve volební místnosti musí být na viditelném místě vyvěšeny hlasovací lístky označené jako vzor. Přípustné je - pokud ve volební místnosti není dostatek místa na umístění (vyvěšení) hlasovacích lístků např. na nástěnku, lze hlasovací lístky sepnout do souboru (ve kterém lze listovat) a soubor vyvěsit. Dále ve volební místnosti musí být zveřejněno případné prohlášení o vzdání se kandidatury nebo odvolání kandidáta. Dále musí být vyvěšeny případné informace o tiskových chybách na hlasovacím lístku.
Pořádek ve volební místnosti a jejím bezprostředním okolí
Za pořádek odpovídá předseda komise a jeho pokyny k zachování pořádku a důstojného průběhu hlasování jsou závazné pro všechny přítomné. Z volební místnosti v době hlasování nelze nikoho vykázat, pokud nenarušuje proběh hlasování.
Volební kampaň
V objektu, v němž je umístěna volební místnost, a v jeho bezprostředním okolí je ve dnech, ve kterých v těchto objektech probíhá hlasování, zakázána volební agitace pro politické strany, politická hnutí, koalice a kandidáty.
Přerušení hlasování
Po prvním dnu hlasování, tj. v pátek ve 22:00 hodin vlastně dojde k přerušení hlasování. Komise po 22:00 hodině musí zapečetit volební schránky, tak aby do nich nebylo možné cokoliv vkládat a vybírat a musí být zabezpečena i volební dokumentaci. Nezapomenout zabezpečit dveře a okna. Druhý den komise (nikoliv jeden člen, který přijde jako první, ale celá komise!!!) zkontroluje neporušenost pečetí a sejme je.
Může nastat situace, kdy nebude možné zahájit hlasování ve stanovenou dobu, nebo dojde k přerušení hlasování, nebo hlasování bude prodlouženo (maximálně o 1 hodinu). V takovém případě musí být postupováno takto:
Kontrola ve volební místnosti
Při hlasování a sčítání hlasů můžou zaměstnanci příslušného krajského úřadu nebo pověřený obecní úřad provést kontrolu volební místnosti. Z kontroly se vyhotoví zápis, který je pak součástí volební dokumentace. Kontrolu mohou provést pouze osoby, které se prokáží příslušným průkazem.
Ukončení hlasování
V sobotu ve 14 hodin (nedojde-li k prodloužení hlasování, nejdéle o 1 hodinu) ukončí komise hlasování. Komise nechá ještě odvolit ty, kteří se nacházejí ve volební místnosti nebo před ní. Po ukončení hlasování mimo členy komise nemůže být nikdo přítomen, s výjimkou osob, které k tomu mají oprávnění. V případě, že by chtěli být přítomny ve volební místnosti jiné osoby např. sdělovací prostředky, které by chtěly např. fotografovat nebo natáčet, musely by mít k tomuto povolení Státní volební komise.
POSTUP OKRSKOVÉ VOLEBNÍ KOMISE PO PŘÍCHODU VOLIČE DO VOLEBNÍ MÍSTNOSTI
• Po voliči se nezbytně požaduje prokázání totožnosti a státního občanství. Totožnost a státní občanství prokáže volič platným občanským průkazem nebo platným cestovním pasem.
• Shora míněné doklady jsou nezbytnou podmínkou pro umožnění hlasování. Nelze je nahradit jiným dokladem. Nestačí, že členové OVK voliče znají a nestačí ani potvrzení o občanském průkazu (§ 9 zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů), kterému není (na rozdíl od občanského průkazu) přiznán status veřejné listiny.
• Po kontrole předložených dokladů učiní komise záznam do výpisu ze stálého seznamu voličů. Tento záznam signalizuje, že se volič dostavil do volební místnosti a že mu byla vydána tzv. úřední obálka (obálka opatřená otiskem úředního razítka příslušného obecního úřadu), do níž volič při hlasování vkládá hlasovací lístek.
• Komise vydá voliči úřední obálku (v rámci okrsku musí mít stejný vzhled, a to i pokud jde o umístění úředního razítka na ní) a případně novou sadu hlasovacích lístků (pokud je volič neobdržel, zapomněl, ztratil nebo je má poškozené).
• Komise upozorní voliče na vývěsku ve volební místnosti, kde jsou voličům k dispozici hlasovací lístky označené nápisem „vzor“ a případně též informace o vzdání se či odvolání kandidáta a informace o případné tiskové chybě na hlasovacím lístku, na vývěsce má být rovněž informace o základních zásadách hlasování. Na místě je dotázat se voliče, zda je srozuměn se způsobem hlasování v daném typu voleb.
• Volič provádí hlasování v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků, kde je zaručena tajnost hlasování; volič je v tomto prostoru sám (výjimky u osob se zdravotním postižením a osob, které nemohou číst a psát) a bez odebrání se do tohoto prostoru nesmí komise umožnit voliči hlasování.
• Komise dohlíží na voliče i při samotném vhazování úřední obálky do volební schránky, aby tak zabránila tomu, že volič vhodí hlasovací lístek bez této obálky nebo v jiné obálce, v důsledku čehož by šlo o neplatný hlas.
Dopsat voliče do výpisu a umožnit mu hlasování může komise jen v tomto případě:
Voliči uvedenému ve výpisu ze stálého seznamu voličů s poznámkou, že je omezen ve svéprávnosti k výkonu volebního práva, lze umožnit hlasování jen předloží-li komisi rozhodnutí soudu, z něhož vyplývá, že překážka omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva pominula. Komise do výpisu pak uvede minimálně spisovou značku rozhodnutí příslušného soudu a vyrozumí o tom obecní úřad.
VOLIČ HLASUJÍCÍ NA VOLIČSKÝ PRŮKAZ
Ve volbách do zastupitelstev krajů může volič hlasovat na voličský průkaz v jakémkoli volebním okrsku, který spadá do územního obvodu kraje, kde jsou volby vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu. Pro hlasování na voličský průkaz platí obecné zásady hlasování jako pro voliče, který hlasuje ve „svém“ volebním okrsku.
Volič odevzdá voličský průkaz komisi, která jej přiloží k výpisu ze seznamu voličů.
Komise důkladně zkontroluje voličský průkaz zda:
Dostaví-li se do své volební místnosti volič, který je ve výpisu škrtnut z důvodu, že mu byl vydán voličský průkaz, lze ho do výpisu dopsat a umožnit mu hlasování jen po odevzdání voličského průkazu.
Hlasování do přenosné volební schránky
Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů, obecní úřad a ve dnech voleb OVK o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. OVK má od obecního úřadu seznam voličů, které má v průběhu doby hlasování navštívit s přenosnou volební schránkou, anebo eviduje další voliče, jestliže se na ni obrátí přímo v průběhu hlasování.
OVK může voliči umožnit hlasování do přenosné volební schránky, pouze pokud se volič nachází v územním obvodu „svého" volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.
Při hlasování do přenosné volební schránky postupuje OVK tak, že vyšle k voliči dva své členy s přenosnou volební schránkou, úředními obálkami a hlasovacími lístky. Po návratu do volební místnosti se učiní záznam do seznamu voličů, se kterým se pracuje ve volební místnosti.
OVK jako kolektivní orgán se rozhodne, kteří dva členové OVK budou vysláni s přenosnou volební schránkou; vyslaní členové zabezpečí, aby i při hlasování do přenosné volební schránky byl dodržen zákonný průběh hlasování, zejména postupují tak, aby byla zachována tajnost hlasování.
Vyslání členů OVK s přenosnou volební schránkou načasuje OVK s ohledem na množství voličů ve volební místnosti i s ohledem na voliče, který si přeje hlasovat do přenosné volební schránky - dohoda.
Nároky členů komisí
Člen komise má nárok na zvláštní odměnu za výkon funkce. Předseda, místopředseda a zapisovatel mají nárok na vyšší zvláštní odměnu za výkon funkce než ostatní členové komise. Nárok na vyšší zvláštní odměnu za výkon funkce nemá člen komise, který nesplnil povinnost účastnit se školení k zásadám hlasování a k systému zjišťování a zpracování výsledků hlasování, ledaže byl zapisovatel jmenován nebo předseda a místopředseda určen losem v době, kdy již nebylo možné účast na školení zajistit. Školení je pro předsedu, místopředsedu a zapisovatele povinné.
Člen komise má nárok na zvláštní odměnu za výkon funkce:
člen – 1.800 Kč,
zapisovatel a místopředseda – 2.100 Kč,
předseda – 2.200 Kč.
V případě, že se člen některého z jednání komise nezúčastnil, obecní úřad celkovou výši odměny poměrně krátí, a to podle evidence o jejich účasti na jednáních okrskové volební komise. (Celková částka se vydělí počtem zasedání a vynásobí se počtem zasedání, kterých se člen skutečně zúčastnil).
V případě, že se předseda, místopředseda nebo zapisovatel nezúčastnil celého povinného školení (ani náhradního), odměna se mu krátí, a to roveň řadového člena.
Člen komise, který je v pracovním nebo služebním poměru, má nárok na pracovní nebo služební volno v nezbytně nutném rozsahu a na náhradu mzdy, platu, služebního příjmu nebo odměny ve výši průměrného výdělku od uvolňujícího zaměstnavatele. (pozn.: pracovní volno nelze poskytnout např. na celou pracovní směnu, pokud nezasahuje bezprostředně do výkonu funkce člena komise).
Podle § 10 odst. 3 vyhl. 409/2003 Sb. členovi komise, který není v pracovním poměru ani v poměru obdobném pracovnímu poměru, avšak je výdělečně činný, přísluší paušální náhrada ušlého výdělku za dobu výkonu funkce ve výši 43 Kč za hodinu, nejvýše však 340 Kč za jeden den.
Pozn.: o tuto náhradu si však musí člen požádat a musí doložit, že je osobou výdělečně činnou.
Odměna za výkon funkce člena komise (a případná paušální náhrada ušlého výdělku) bude vyplacena do 30 dnů po ukončení činnosti okrskové volební komise. (činnost OVK je ukončena patnáctým dnem po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí – pokud nebyl v kraji podán návrh na neplatnost hlasování nebo neplatnost voleb)
Upozorňujeme, že v případě, že člen komise pracuje na směny, je nutno si směnu přesunout. Refundace není automatická. V minulosti vznikaly situace, kdy se člen OVK z práce neomluvil, směnu nepřehodil, a pak žádal o refundaci. Navíc refundovat lze pouze tu část pracovní doby, která se kryje s dobou výkonu funkce člena OVK, nikoli celou pracovní dobu.
Občerstvení
Členovi komise může být v souladu s finanční směrnicí poskytnuto obecním úřadem občerstvení. Občerstvení lze poskytnout nejdříve po 4 hodinách nepřetržité přítomnosti nebo činnosti. Výše je stanovena podle ust. § 176 zákoníku práce (140 Kč, 5 - 12 h.). K občerstvení již byla zaslána informace MF. V případě jakékoliv změny budete včas informováni.
Cestovné členů komise z místa bydliště do místa jednání komise nepřísluší.
___________________________________________________________________________________
Na internetových stránkách všech pověřených obecní úřadů i krajského úřadu (www.kraj-jihocesky.cz) budou v době voleb zveřejněny telefonní seznamy do všech volebních místností Jihočeského kraje.
Komise prioritně volají na svůj pověřený úřad, až v případě, že nějaký problém nelze vyřešit, volají na KÚ.
Krajířova 27/I, 380 13 Dačice
tel. ústředna +420 384 401 211
IČ: 00246476 DIČ: CZ00246476
Č.ú.: 0603143369/0800
ID datové schránky: s5ebypd
Povodí Moravy: