Pondělí: 8:00 - 17:00
Středa: 8:00 - 17:00
Pátek: 8:00 - 14:00
Smažený řízek, hranolky, langoš nebo domácí koblihy?
Co mají společného s rybičkami v konzervě, nakládanými sýry nebo masem připraveným na grilovačku? Je to olej, někdy moc oleje…
Kam tedy s tuky, když jsme dovařili?
Tuky a oleje nikdy nepatří vylévat do dřezů ani WC!
Po ochlazení odpadní vody v kanalizaci dojde k vysrážení tuku a postupně k zanesení potrubí, respektive zalepení odpadních systémů v domácnostech i ve veřejném potrubí. Kombinací vody z mycího procesu se zbytky jídel, tuků, cukrů s pracími prostředky a splaškovou vodou se tuky v kanalizaci částečně rozkládají, tím vznikají mastné kyseliny, které zvyšují korozi stěn kanalizačního potrubí. Navíc to také chutná hlodavcům. Pro městský systém představuje čištění odpadního systému od olejů a tuků velmi nákladnou záležitost. Bohužel máme v Dačicích pořádně „husté“ nánosy!
Na tomto obrázku je vidět dačická kanalizační šachta, do které ústí jedna domovní kanalizační přípojka. Ztuhlý chuchvalec tuků ucpává celou odpadní trubku, kterou nemůže odpadní voda odtékat. Náklady, které jsou spojené s odstraněním tohoto problému jsou velmi vysoké.
Jak tedy oleje odstraňovat?
Ideální je větší šroubovací PET lahev. Do ní všechen olej a tuk vzniklý v kuchyni po vaření nalévat, až se časem lahev naplní. Zašroubovat a odnést do nádoby, která je určená na třídění tohoto odpadu. Naprosto nevhodná je skleněná lahev, krabička od rostlinného másla nebo původní lahev od oleje, která nemá šroubovací víčko. Proč? Protože při vhození do nádoby na třídění se lahev rozbije nebo otevře a rozlije se. Jak to pak vypadá uvnitř – někdy nahlédněte…
Co do těchto nádob nepatří?
Nepatří sem syntetické oleje jako např. olej z motorů. Ty odevzdávejte ve sběrném dvoře jako nebezpečný odpad.
Kde najdu tyto nádoby?
V Dačicích jich máme 17, dále v Dolních Němčicích, Chlumci a Bílkově. Jejich seznam (51.41 kB) najdete na webu města v záložce Praktické informace – Komunální odpady – Stanoviště nádob. Většinou jsou umístěny na větších separačních stanovištích. Barva těchto nádob je černá s červeným víkem a kulatým otvorem. Oleje lze také odevzdat na sběrném dvoře.
Co se děje s vytříděným olejem?
Nádoby se v Dačicích pravidelně sváží firmou EKO-PF, která se zabývá biologickou likvidací odpadů. Obsah svozových vozů se vysype na pás zpracovatelské linky a roztřídí. Naplněné plastové lahve linka nejdříve prořízne, aby z nich mohly oleje a tuky vytéct a připravit pro další fáze zpracování. Olej ve skleněných lahvích se musí ručně vylít, což představuje komplikaci pro manuální obsluhu.
Špinavý, použitý olej musí následně projít mnoha fázemi čištění, aby se zbavil zbylých jemných kousků pevných zbytků jídel, jako je strouhanka, stopy masa, zeleniny a podobně, a také obsahu vody. Celý proces zpracování použitých jedlých olejů a tuků přitom probíhá čistě mechanickou cestou, takže není potřeba využívat žádné chemikálie. Právě díky tomu, že je recyklace olejů relativně jednoduchá a nemá žádné vedlejší negativní dopady na životní prostředí, je velmi efektivní.
Na konci procesu je získán vyčištěný a zpracovaný odpadní olej, který je dodáván rafinerii. Ta z něj vyrobí přísadu do bionafty druhé generace nebo plně recyklované letecké palivo.
Na každý recyklovaný litr odpadního oleje ujedou osobní dieselová auta čtrnáct až dvacet kilometrů zcela bez emisí. Nebo se to dá se vyčíslit i jinak: každé čtyři vytříděné litry použitého oleje pomůžou stejně, jako byste vysadili strom.
TŘÍDÍME OLEJ - Proč třídit TŘÍDÍME OLEJ - Co třídit